TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Powrót po latach

2021-10-29



„Uwaga, człowiek!” – zwrot kiedyś, za życia, często używany przez ks. Aleksandra Zienkiewicza, a dziś równie często przytaczany przez jego wychowanków. Zapadając głęboko w pamięć stał się wyznacznikiem miłości bliźniego.

 

W niedzielę 16 lutego, w kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie odbyła się Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Msza była jak gdyby klamrą spinającą szereg działań związanych z „powrotem” po 74 latach Księdza do parafii. Przewodniczył Mszy ksiądz proboszcz Rafał Kopis, homilię wygłosił ks. prałat Mirosław Drzewiecki, wieloletni współpracownik ks. A. Zienkiewicza w duszpasterstwie akademickim we Wrocławiu, a swoje świadectwo o Słudze Bożym dał Jego wychowanek, „czwórkowicz”, dr Zbigniew Lubczyński. „Czwórkowiczami” nazywani są wszyscy, którzy przeszli przez Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego pod „Czwórką”, przy ul. Katedralnej 4. Ks. A. Zienkiewicz związany był z ośrodkiem przez długie lata (1958-1993), w czasie których wychował wiele pokoleń młodych chrześcijan, kładąc duży nacisk na wychowanie do życia w rodzinie. Działalność tę potrafił łączyć z wieloma pełnionymi funkcjami, jak kapelan sióstr nazaretanek, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, rektor Katolickiego Instytutu Naukowego, wykładowca Studium Katechetycznego.

Zmarł w opinii świętości 21 listopada 1995 r. W piątą rocznicę śmierci  wychowankowie Księdza wraz z jego współpracownikami podjęli starania zmierzające do otwarcia procesu beatyfikacyjnego tego niezwykłego duszpasterza, by – jak to sami określili -  „ten  wzór świątobliwego życia poświęconego Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi – uczynić dla przyszłych pokoleń patronem wychowawców, kapłanów, młodzieży i rodzin”. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2010 r. na szczeblu diecezjalnym, zakończył w 2017 r.  W lutym bieżącego roku Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Stanowi to kolejny ważny krok na drodze do wyniesienia na ołtarze księdza, którego wychowankowie nazywali „Wujkiem”. Pozwala bowiem na dalsze postępowanie procesu na jego rzymskim etapie.

Aleksander Zienkiewicz urodził się 12 sierpnia we wsi Lembówka na Wileńszczyźnie, jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. Wychowywał się w rodzinie bardzo religijnej, kultywującej polskie tradycje. W latach 1931-1938 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pińsku i tam, z rąk ks. bpa. Kazimierza Bukraby, przyjął  święcenia kapłańskie. Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele Il Gesu w Rzymie przy grobie św. Andrzeja Boboli, w dniu jego kanonizacji.
Od kwietnia 1939 r.  był rektorem kościoła farnego  w Nowogródku oraz kapelanem sióstr nazaretanek. To tu miały miejsce wydarzenia, które  odcisnęły piętno na całym dalszym życiu Księdza i zdeterminowały Jego postępowanie.
Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., siostrom odebrano szkołę, dom w którym mieszkały, zakazano noszenia habitów. Nazaretanki podjęły pracę zarobkową, prowadziły działalność charytatywną pomagając wywiezionym na Syberię i do Kazachstanu Polakom, prowadziły tajne nauczanie, przygotowywały dzieci do I Komunii św. W 1941 r. terror sowiecki został zastąpiony niemieckim. Rozpoczęły się kolejne aresztowania i egzekucje. W obliczu zagrożenia najpierw życia mieszkańców, później jedynego w okolicy kapłana, ks. Aleksandra Zienkiewicza, siostry podjęły decyzję ofiarowania swojego życia za nich. 1 sierpnia 1943 r. 11 sióstr zostało rozstrzelanych przez Niemców. Wszyscy, za których ofiarowały życie, przeżyli wojnę. Jan Paweł II beatyfikował męczenniczki z Nowogródka 5 marca 2000 r.

Do Sycowa wrócił ks. Zienkiewicz dzięki wystawie "Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) - duchowy testament". W jej organizację zaangażowali się proboszcz parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła - Rafał Kopis, burmistrz miasta Dariusz Maniak i Towarzystwo Świętego Marka. Wernisaż odbył się 16 lutego w Muzeum Regionalnym.Wystawę otworzyły dyrektor Centrum Kultury w Sycowie Paulina Syposz-Ciemny i kierownik Muzeum Regionalnego Agnieszka Kuświk-Jasień. Sylwetkę, dokonania, historię życia Ks. A. Zienkiewicza przybliżyła inicjatorka przeniesienia wystawy z Wrocławia do Sycowa, poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa. Najwięcej wspomnień i anegdot związanych bohaterem wystawy przypomniał ks. prałat Mirosław Drzewiecki, współautorzy wystawy - wychowanka „Czwórki”, pani Joanna Lubieniecka  oraz  dr Stanisław Bogaczewicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, a jednocześnie uczestnik prac diecezjalnej komisji historycznej do spraw beatyfikacji. Głos zabrali również burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, który  podkreślił w swym wystąpieniu wpływ autorytetu Księdza na kształtowanie się lokalnego etosu oraz z ramienia Towarzystwa Świętego Markaprezes  Stanisław Kozłowski i p. Aleksandra Hołubecka-Zielnica.


Wernisaż zgromadził liczne grono sycowian. Były wśród nich osoby, które pamiętały księdza z jego rocznego pobytu w parafii sycowskiej. Była to pierwsza parafia, do której trafił w 1946 r. po przymusowej repatriacji z Nowogródka. Na wystawę przyszły także osoby, które w czasie studiów we Wrocławiu uczęszczały do Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego i miały kontakt z „wujkiem”. Pojawiły się spontaniczne wystąpienia, niosące w sobie duży ładunek emocjonalny. Jedna z mieszkanek przyniosła zachowaną Pamiątkę Pierwszej Komunii Św. z 1947 r., podpisaną przez ks. A. Zienkiewicza. Dyrektor liceum ogólnokształcącego, Robert Dziergwa, odszukał i przyniósł do wglądu księgę protokołów Rad Pedagogicznych z podpisem Księdza, w Sycowie bowiem ks. Zienkiewicz pełnił funkcję prefekta Publicznej Szkoły Powszechnej oraz Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Na murach tej szkoły już w 2016 r., z okazji obchodów 70-lecia jej powstania odsłonięto tablicę pamiątkową, na której zapisano: „W tym liceum w latach 1946-47 uczył wiary i patriotyzmu ks. Aleksander Zienkiewicz, wielki nauczyciel i przyjaciel młodzieży”.
Wystawa przez cały czas ekspozycji (od początku stycznia do połowy lutego) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Przychodzili także nauczyciele z grupami młodzieży, jako że życie ks. Zienkiewicza to żywa lekcja historii, miłości do ludzi i ojczyzny.
Ekspozycji towarzyszył również wydany staraniem Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” film „Wszystko dla innych”, stanowiący szkic do portretu ks. Aleksandra Zienkiewicza. Warto przytoczyć słowa zamieszczone przez wydawcę w opisie filmu: ”Obraz, który oddajemy w Państwa ręce, nie jest jedynie zarysem biografii, ale stanowi opowieść o wielkim kapłanie, patriocie oraz wychowawcy. Osobie pełnej pokory i szacunku dla drugiego człowieka, ponadczasowym wzorcu dla kolejnych pokoleń”.

W listopadzie 2019 r., zgodnie z wymogiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dokonano ekshumacji doczesnych szczątków Sługi Bożego i złożono je w sarkofagu w kościele św. Piotra i Pawła na ul. Katedralnej we Wrocławiu, gdzie przez czterdzieści lat wychowywał kolejne pokolenia młodych ludzi kształtując ich postawę religijną, a wieczorami obchodził z różańcem w ręce katedrę i cały Ostrów Tumski.

 

Renata Wojciechowska