TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

„Pospolite ruszenie” na rzecz Świętego Marka

2012-12-28


Spotkanie ludzi dobrej woli, chcących działać na rzecz lokalnego środowiska, odbyło się 20 listopada wieczorem w Domu Rzemiosła. Powodem spotkania był kościół św. Marka, a jego gospodarzami ksiądz proboszcz Sławomir Borowczyk, Towarzystwo Św. Marka, pani poseł Beata Kempa i burmistrz Sławomir Kapica, którego reprezentował jego zastępca, Robert Malecki. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli:  Renata Wojciechowska, Bogusława Kornatko, Maria Terlecka-Kłys, Barbara Trokowicz, Jolanta Trela, Zbigniew Filipiak, Andrzej Trzęsicki, Roman Chowański, Robert Dziergwa, Beata Łukawska, Wojciech Kociński, Artur Roszyk, Zbigniew Stróżyk, Mieczysław Skuza, Jerzy Wojciechowski, Albin Nicpoń, Henryk Kluska, Jacek Przybył, Lucjan Kostrowicki, Szczepan Babiarz, Józef Szymański, Bolesław Moniuszko, Józef Promny, Józef Kempa.
Celem spotkania było znalezienie sposobów na pozyskanie środków finansowych , które pomogłyby  uratować kościół św. Marka - tę cenną, XVII-wieczną  i jakże ściśle związaną z Sycowem  i jego mieszkańcami świątynię. Jej  stan obecny jest bardzo zły, a mogli się o tym przekonać wszyscy pielgrzymi, którzy przybyli do niej w czasie ostatniego odpustu św. Marka, 29 kwietnia 2012r., kiedy to zgromadzonych we wnętrzu wiernych zasypywał przez szpary w belkowaniu, niesiony wiatrem piasek.

  

Spotkanie prowadził prezes Towarzystwa Świętego Marka, Stanisław Kozłowski, który powitał zebranych, omówił stan kościoła i przedstawił istniejącą dokumentację, tj. pisma wystosowane przez Towarzystwo i uzyskane na nie odpowiedzi od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  od Burmistrza Miasta i Gminy Syców.

  

Proboszcz Sławomir Borowczyk przedstawił kroki, jakie wspólnie z burmistrzem poczynili  dotychczas w sprawie dokonania diagnozy kościoła i rozeznania w sprawie ekspertyzy i ofert projektowych.
Pani poseł Beata Kempa  zapoznała z kolei zebranych z podjętymi przez siebie działaniami  na rzecz znalezienia źródeł finansowania remontu kościoła. Przedstawiciele Towarzystwa  Św. Marka  przedstawili  podjęte już i planowane sposoby pozyskiwania funduszy, do czego dołączyli inni zebrani. Wskazano również na potrzebę propagowania wiedzy na temat kościoła, jego historii i związanych z nim tradycji, głęboko zakorzenionych w lokalnej społeczności, acz zapomnianych, które na pewno warto przywrócić światłu dziennemu.

  


W wyniku bardzo merytorycznej i owocnej dyskusji zawiązał się Społeczny Komitet „Na ratunek kościołowi  św. Marka”, do którego podpisując „Deklarację założycielską” przystąpili prawie wszyscy zebrani, a dla efektywnego kierowania całością  prac Komitetu została powołana Rada Organizacyjna Komitetu w składzie: ksiądz Stanisław Borowczyk, Beata Kempa, Stanisław Kozłowski, Robert Malecki, Jolanta Trela, Jacek Przybył, Zbigniew Stróżyk, Józef Promny.
Przysłowie mówi, iż „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Bardzo szerokie grono ludzi zgromadzonych wokół tego przedsięwzięcia pozwala mieć  jednak nadzieję na dobry rozwój wydarzeń dla św. Marka. Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w prace Społecznego Komitetu oraz popierania podejmowanych przez Komitet  działań, by w możliwie jak najszerszy i różnorodny sposób pomagać   w ratowaniu  naszej perły architektury drewnianej.

  


Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory włączyli się w organizację i prace przy tym projekcie. Mamy nadzieję, że rozwój wydarzeń sprawi, iż będziemy mogli informować regularnie o czynionych postępach.

                                                          
Towarzystwo Świętego Marka