TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Jubileusz 20-lecia Towarzystwa Świetego Marka w Sycowie

2022-05-14


 

 

       Tylu przepięknych kwiatów i ciepłych słów naprawdę nie spodziewaliśmy się!

 

  W sobotę 23 kwietnia 2022 r., o godz. 16.00 rozpoczęło się w Muzeum Regionalnym w Sycowie nasze spotkanie jubileuszowe z okazji przypadającego w bieżącym roku 20-lecia Towarzystwa Świętego Marka.

Ograniczona ilość miejsc w sali USC na piętrze limitowała również liczbę zaproszeń (szkoda!). Oprócz rodziny, przyjaciół i osób z nami przez te wszystkie lata współpracujących, swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma, Agnieszka Galińska - kierownik sycowskiego biura europoseł Beaty Kempy, Wicestarosta Oleśnicki Stanisław Stępień, członek Zarządu Powiatu Zdzisława Jakimiec, Przewodniczący Rady Powiatu Adam Horbacz, Przewodniczący Rady Miasta Robert Dziergwa, radni miasta i gminy: Danuta Nowicka, Bożena Karaba, Marek Malinowski, proboszcz parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie – ks. Rafał Kopis, wiceprezes Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga w Sycowie – Edyta Ptak, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sycowie – Patrycja Moskwa, dyrektor PSM I stopnia w Sycowie  – Edyta Szostak-Kirzyc, wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Maria Galuba, komendant Jednostki Strzeleckiej w Sycowie – Jacek Śródka, przedstawiciele wrocławskich „Czwórkowiczów” związanych z ks. A. Zienkiewiczem – Aleksandra Lubieniecka i Witold Kazuro, artyści współpracujący z TSM: Zbigniew Podurgiel, Andrzej Biczysko.
  

Agnieszka Galińska, w imieniu nieobecnej z przyczyn osobistych europoseł Beaty Kempy, przekazała na ręce Towarzystwa dar dla Kościoła św. Marka, w związku z jego 400-leciem, kielich i patenę wykonane przez chrześcijan w Jerozolimie. Dla nas była to też okazja do zaprezentowania specjalnie przygotowanych na tę okazję  dwóch wydawnictw: drugiego, poszerzonego wydania "Święty Marek - Sycowska Częstochowa" autorstwa Małgorzaty i Stanisława Kozłowskich oraz Aleksandry i Krzysztofa Zielniców  i nowego numeru "Zeszytów Historycznych" pod redakcją Renaty Wojciechowskiej, w całości poświęconego działalnościTSM w minionym 20-leciu.
  

 

 

   Towarzystwo podziękowało za współpracę wielu osobom, wręczając przygotowane i specjalnie zaprojektowane przez Annę Oleszkiewicz dyplomy. Po części oficjalnej, zamiast zwyczajowych opowieści o działalności, zaprezentowano film autorstwa Kamila Zarębskiego pt. „ 20-lecie Towarzystwa Świętego Marka w Sycowie”, z udziałem prof. Marka Dyżewskiego i dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dra Piotra Oszczanowskiego. Następnie  wysłuchano koncertu w wykonaniustudentów wrocławskiej Akademii Muzycznej: Kamila Bućko – gitara, Olgi Hołowni – wiolonczela, Karoliny Kocyła – wiolonczela. W programie znalazły się utwory Luigi Boccherniego oraz Joaquin Nin y Castellanos. Zaprezentowała się również absolwentka sycowskiej PSM – Helenka Bednarska.

  Końcowym akcentem uroczystości był wernisaż, w salach muzeum, wystawy „Znaki Przedborskie” Zbigniewa Podurgiela. Artysta osobiście wprowadził gości w temat swych prac, opowiadając o swoich wieloletnich nim zainteresowaniach. Wystawa ta będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Sycowie do końca maja.

    

Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy za życzenia, gratulacje, obecność i wspólne z nami świętowanie! Jest to ogromny bodziec do podejmowania przez nas dalszych działań na rzecz środowiska lokalnego, upamiętniania jego kultury duchowej i materialnej. Szczególne podziękowania kierujemy też w stronę sponsorów, przede wszystkim Urzędu Miasta i Gminy Syców oraz Starostwa Powiatowego w Oleśnicy.

  Na przestrzeni 20 minionych lat pracy Towarzystwa zmienił się jego skład, zmieniły się realia działalności, ale nie zmieniły się wartości, którymi kierują się członkowie Towarzystwa w swej pracy: kultywowanie tradycji, dbałość o zabytki, prawdę historyczną, pamięć o ludziach.

  Zapewniamy, że słowa Jana Pawła II: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” nadal będą naszym mottem.