TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

SANCTE MARCE, ORA PRO NOBIS!

2022-05-14


 

 Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z pielgrzymki na odpust św. Marka,

w 400 - lecie kościoła w Świętym Marku.

 

 

Prawdopodobnie w połowie XIV w. , jako wotum dziękczynne za uratowanie od panującej wówczas w Europie zarazy, w pobliżu Komorowa, na najwyższym wzgórzu,  wybudowano kaplicę ku czci św. Marka. Od tego czasu (choć nie wiemy czy nie są wcześniejsze) datują się pielgrzymki do tego miejsca. A procesje błagalne do św. Marka wprowadził już papież Grzegorz Wielki w 590 r., dla zażegnania zarazy  panującej wówczas w Europie.

 

Pod koniec XVI w. (1592 r.) istniejące od końca XV w. (1489 r.) wolne państwo stanowe nabywa Abraham von Dohna. Jego syn Karl Hannibal, w 1622 r. rozpoczyna odbudowę kościoła i przywraca, po latach panowania tu ewangelików, zwyczaj pielgrzymowania do niego w dzień patrona św. Marka, tj. 25 kwietnia.

400 lat po tych wydarzeniach, 23 kwietnia 2022 r. o godz. 10.30,  ok. 80 pielgrzymów pod przewodnictwem duchowym ks. Rafała Kopisa, proboszcza parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie wyruszyło z Sycowa do św. Marka, na tę uświęconą wielowiekową tradycją pieszą pielgrzymkę.

 

Ze względu na remont ulicy Kossaka, tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się przy pierwszej stacji Drogi Krzyżowej. Pielgrzymi odprawiali Drogę Krzyżową modląc się przy kamiennych stacjach męki Pańskiej, które powstały w latach 1923-1926 z inicjatywy proboszcza Bedy Hahna, w intencji upamiętnienia ofiar I wojny światowej.  Wierni czytali rozważania Sługi Bożego, ks. Aleksandra Zienkiewicza, pierwszego powojennego polskiego wikariusza w Sycowie. Właśnie w tym roku mija 75 lat od pielgrzymki, którą w modlitewnym  milczeniu (stacje DK erygowane w 1950 r.), nie odprawiając Drogi Krzyżowej, a tylko zatrzymując się przy stacjach,  prowadził ks. A. Zienkiewicz.

Sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. Paweł Guździoł, wikariusz biskupi, proboszcz parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, jedynej parafii w diecezji kaliskiej pod wezwaniem tego świętego. W Mszy św. uczestniczyli wszyscy księża parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie oraz ks. dziekan Adam Gmerek, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie.

 

Muzyczną oprawę sumy odpustowej zapewnił Oleśnicki Chór Kameralny „Appassionata” pod dyrekcją p. Edyty Szostak- Kirzyc. Po raz pierwszy od 1997 r., kiedy miała miejsce kradzież wielu dzieł wyposażenia kościoła, wierni mogli zobaczyć w ołtarzu odtworzone i zamontowane w przeddzień, ufundowane przez grupę wiernych,staraniem TSM, zdobiące ramę główki aniołków. Towarzystwo z racji swojego 20-lecia oraz  jubileuszu 400-lecia kościoła ufundowało także   parafianom okolicznościowe kartki ukazujące odnowione w 2020 r. elementy wyposażenia wnętrza kościoła ( ołtarz, ambona, krucyfiks) oraz ufundowało nową tablicę informacyjną w gablocie przed kościołem.

Piękna pogoda wyjątkowo sprzyjała pielgrzymom, choć przysłowie mówi: „ gdy nie pada na św. Marka, wyschnie ziemia jako skwarka”. Na szczęście 25 kwietnia, w św. Marka, padało!

 

SANCTE MARCE, ORA PRO NOBIS!