Sycowianie w oleśnickim MOKiS na promocji książki dr. Piotra Oszczanowskiego
18 września w oleśnickim MOKiS odbyła się promocja najnowszej książki wrocławskiego historyka sztuki dr Piotra Oszczanowskiego, pt. Złoty medalion oprawiony czterema diamentami. Warto z tej okazji przypomnieć, że w ostatnią sobotę, tj. 15 września, jej autor odebrał w zamku Książ prestiżową Kulturalną Nagrodę Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska. Przyznawana jest od kilku lat przez opiniotwórcze środowiska tym przedstawicielom Euroregionu, którzy szczególnie zasłużyli się na niwie społeczno- kulturalnej i naukowej. Uczestnicy spotkania, tym razem w Oleśnicy, mieli możność uczestniczyć niejako w kolejnej odsłonie imponującego dorobku tegorocznego Laureata, który zaszczycił swą obecnością tegoroczne Dni Europy.
W tej sytuacji nie mogło się też obyć bez gratulacji i kwiatów, które szacownemu Gościowi wręczyła nauczycielka sycowskiego gimnazjum – Renata Wojciechowska. W spotkaniu, obok mieszkańców, władz miasta, przedstawicieli urzędów i szkół, wzięła udział grupa sycowian z Towarzystwa Świętego Marka, co wiąże się z faktem, iż jego członkowie - Stanisław i Małgorzata Kozłowscy - byli inicjatorami i rzecznikami na oleśnickim gruncie wydania tej wybitnej publikacji. W ich opinii najnowsza książka P. Oszczanowskiego to w powojennej historiografii Oleśnicy pozycja zdecydowanie się wyróżniająca, która na długie lata wyznaczy wymogi i standardy dla tego typu opracowań. W równej mierze dotyczy to warstwy merytorycznej, jak i walorów edytorskich. Poświęcona jest ambonie z oleśnickiej bazyliki p.w. św. Jana Apostoła, dziełu Gerharda Hendrika ( 1559- 1615) - wrocławskiego rzeźbiarza – emigranta z Niderlandów. Traktuje o zabytku niby znanym ogółowi, ale chyba nie do końca docenianym współcześnie i w samej Oleśnicy. Bogata w treści ogólnohumanistyczne, obfituje przy tym w nieprzebrany, unikatowy materiał ikonograficzny i porównawczy. Jest efektem wieloletniej pracy oraz imponującego warsztatu jednego z najwybitniejszych polskich historyków sztuki, który w wielkim stylu zmierzył się z tematem i jego różnorodnymi kontekstami. Zawdzięczamy mu dzieło pełne, mimo naukowego aparatu i nomenklatury, stylistycznej swady na usługach kunsztu warsztatowego i pasji badawczej podbudowanej osobistym stosunkiem do dzieła. Zdaniem autora - ambonę tę śmiało zestawiać można z najwybitniejszymi tego typu kreacjami artystycznymi Europy. W efekcie lektury można podnieść kilka ważnych dla stolicy powiatu kwestii. Po pierwsze – mamy tu do czynienia ze znaczącym głosem przywracającym powszechnej świadomości europejską rangę znamienitego dzieła Gerharda Hendrika, tworzącego tu w czasach i z donacji oleśnickiego księcia Karola II Podiebrada ( 1545-1617). Po drugie – splendor cennego dziedzictwa, jakim jest bez wątpienia cała bazylika p.w. św. Jana Apostoła, powinien pełniej i wyraziściej towarzyszyć życiu miasta i jego mieszkańców. To uzasadniony powód do wielkiej oleśnickiej dumy, której od teraz fundamentem, i podporą lokalnej tożsamości, niekoniecznie muszą być tylko sloganowe : „róże i wieże”. Tę mądrą i arcypożyteczną książkę P. Oszczanowskiego trzeba koniecznie mieć w swoich zbiorach. Pod każdym względem usatysfakcjonuje ona nawet wytrawnych bibliofilów.
Ze spotkania w oleśnickim MOKiS sycowianie wracali pełni wrażeń i pod wielkim wpływem osobowości Autora, którego będzie można słuchać już także 28 września w Sycowie, w kościele pw.aa. Piotra i Pawła, gdzie w godz. 16.00- 17.00 wygłosi wykład, pt. Bruno Tschőtschel – śląski Wit Stwosz.
Trębacz z Sycowa