Pomysł wystawy „Bruno Tschötschel – wrocławski Wit Stwosz XX w.” narodził się w Sycowie, w czasie jednego z kilku pobytów historyka sztuki dr. Piotra Oszczanowskiego, który przybywał tu, na zaproszenie Towarzystwa Świętego Marka, z kilkudniowymi wizytami.
Wystawa wieńczy prawie dwuletnie przygotowania nad ukazaniem dorobku Bruno Tschötschela, niezwykłego wrocławskiego rzeźbiarza ze Świebodzic rodem ( na szczęście , jak nakazywała lokalna tradycja, nie chciał tam zostać zegarmistrzem. Z Sycowa na wystawę wypożyczono z kościoła śś. Apostołów Piotra i Pawła dwa boczne ołtarze „Św. Antoni – kazanie do ryb”, „Św. Franciszek – kazanie do wilka” oraz figury z ołtarza bocznego - św. Jadwiga i św. Monika. Dużą sensacją jest obecność na wystawie tablicy pamiątkowej Ks. Bedy Hahna, którą dzięki szczęśliwemu przypadkowi, udało się Towarzystwu Świętego Marka odnaleźć w Kaliszu.
Temu znaczącemu wydarzeniu kulturalnemu towarzyszy obszerny , pięknie wydany i ilustrowany katalog ( 275 s!). Obok tekstów : s. Olimpii Teresy Konopki ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, Joanny Lubos - Kozieł z Instytutu Historii Sztuki UWr., Piotra Oszczanowskiego z Instytutu Historii Sztuki UWr., Piotra Grajewskiego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, tudzież zestawienia prac prezentowanych na wystawie opr. przez adiunkt Magdaleną Szmidę - Półbratek i dr. P. Oszczanowskiego, znaleźć tam można także artykuł Małgorzaty i Stanisława Kozłowskich , pt. Bruno Tschötschel - artysta w pejzażu miasta - z kogutem i dzwonnicą w tle , który jest poświęcony dziełom artysty znajdujących się na ziemi sycowskiej. W opinii dyr. M. Łagiewskiego bogaty w treść i ikonografię przedmiotu katalog to: ”Świetne dzieło, które usatysfakcjonuje czytelników pod każdym względem”. Nic dodać, nic ująć – polecamy z czystym sumieniem jego nabywanie w czasie zwiedzania wystawy.
Licznie przybyłych na wernisaż gości powitał dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia dr Maciej Łagiewski. Po nim zabrał głos dr Piotr Oszczanowski, który krótko przedstawił postać i dzieła Bruno Tschötschela. Następnie przemawiał gość szczególny – legendarny już Jego Ekscelencja Henryk kardynał Gulbinowicz, który przybył specjalnie ze swojej siedziby w Henrykowie. Jego obecność na wernisażu wywołała wśród obecnych wielkie poruszenie.
W otwarciu wystawy uczestniczyli także przedstawiciele wrocławskich zakonów paulinów i franciszkanów, siostry boromeuszki z Trzebnicy , burmistrz Sycowa Sławomir Kapica oraz wiceburmistrz Robert Malecki, a także radny powiatu oleśnickiego Wojciech Kociński z żoną. Wśród obecnych można było dostrzec wiele osób z Sycowa i Oleśnicy oraz znamienitych postaci znających Syców, jak prof. Marek Dyżewski czy dr Wojciech Mrozowicz. Z przybyłych gości wypatrzyliśmy dwóch nie mniej znakomitych oleśniczan: dr. Marka Nienautowskiego i znanego konserwatora Wiesława Piechówkę.
Towarzystwo Świętego Marka było natomiast reprezentowane przez Aleksandrę Zielnicową, Renatę i Jerzego Wojciechowskich, Bogusławę i Jacka Kornatków, Pawła Petera, Marię Lamek, Janinę Wysocką, Małgorzatę i Stanisława Kozłowskich. Nie zabrakło także pp. Joanny i Krzysztofa Bondasów z dziećmi oraz p. Adama Noczyńskiego z Sycowa.
W czasie otwarcia wręczyliśmy dr. Oszczanowskiemu symboliczny upominek – ręcznie kutego (autorstwa Macieja Jońcy) w metalu koguta – sympatycznej aluzji do sycowskiego proboszcza Bedy Hahna, uwiecznionego w zwieńczeniu ołtarza głównego. Dzięki pierwszej i tak poważnej ekspozycji dzieł B.T., udało się, pod kierunkiem dr. P. Oszczanowskiego, pochylić nad tym dziedzictwem i wspaniałym depozytem, za który odpowiadamy my wszyscy. To również szansa na nobilitację wielu miejsc pochodzenia rzeźb, m. in. naszego Sycowa. Wszystkie wykorzystane na wystawie eksponaty zostały poddane zabiegom konserwatorskim , co - ze względu na ich stan techniczny- było wielce pożądane. Tak udatna, potrzebna i spektakularna zarazem wystawa nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia Starostwa Powiatowego w Oleśnicy, UMiG w Sycowie, Towarzystwa Świętego Marka, Nadleśnictwa Syców oraz sponsorów prywatnych :p. Aleksandry Zielnicowej, pp. Aleksandry i Wojciecha Kocińskich, pp. Jolanty i Tadeusza Urbańskich ( firma Konstal), p. Romana Rybki ( firma Firmabud). Wernisaż - pierwsza odsłona twórczości B.T. - cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności - przybyło nań ok. 200 osób! A zatem Bruno Tschötschel zaprasza na swą wystawę do Muzeum Miejskiego Wrocławia, która czynna będzie do końca lutego.
Niebagatelnym pokłosiem ostatnich wydarzeń, wynikających ze współpracy z Towarzystwem Świętego Marka w Sycowie, jest zapowiedź wydania, w krajowej serii Polskiej Akademii Nauk, Katalogu Zabytków Sztuki dokumentującego ziemię sycowską. Wg dr. P. Oszczanowskiego należy sie spodziewać, że prace nad Katalogiem Zabytków Sycowskiego ruszą na wiosnę 2013r. Pierwsze kroki nad gromadzeniem dokumentacji i pierwsze zdjęcia wykonaliśmy w maju 2011 r. Trzeba podkreślić, że cenny ten depozyt, jakim są dzieła wrocławskiego rzeźbiarza, okrywa miasto Syców wielkim splendorem. Jako Towarzystwo Świętego Marka, współorganizator i sponsor wystawy, zwracamy uwagę, że aby tego powodu do dumy nie zmarnować i zachować go dla przyszłych pokoleń, konieczne są natychmiastowe, kosztowne zabiegi konserwatorskie. Stan zachowania wszystkich kompozycji jest alarmujący, co mieliśmy okazję expresis verbis stwierdzić w czasie ekspediowania ich do wrocławskiego Muzeum. A więc społeczeństwo miasta Syców stoi przed wielkimi wyzwaniami. Początek został zrobiony dzięki wysiłkowi i wielkiej mobilizacji małej garstki osób z TŚM i jego sympatyków. Syców w minionych bez mała 70- ciu lat powojennych lat stracił już tak tragicznie dużo, bo właściwie większość ze swojej zabytkowej substancji, że nie stać go na powtórkę z historii ! A zatem - co będzie dalej?
Jeszcze raz, w imieniu TŚM w Sycowie, wyrazy szczególnej podzięki zechcą przyjąć wszyscy wymienieni tu wyżej sponsorzy i protagoniści tego wydarzenia arcyważnego dla Sycowa, który w jak najlepiej pojętym swoim interesie, zaistniał na forum dolnośląskiej metropolii. Zapraszamy także mieszkańców Sycowa na zapowiadaną już wcześniej przez nas wycieczkę autokarową „Szlakiem Bruno Tschötschela”, która odbędzie się w trzeciej dekadzie stycznia 2013r.
Małgorzata i Stanisław Kozłowscy,
Renata Wojciechowska,
Bogusława Kornatko
Zobacz jakie figury z naszego kościoła wypożyczono na wystawę