5 listopada, na kilka dni przed 30 rocznicą ogłoszenia przez Jana Pawła II odezwy do Europejczyków „Akt Europejski” w Katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela, Paweł Peter – członek Towarzystwa Św. Marka, pieszy pielgrzym do Rzymu i Santiago, spotkał się z uczniami w sycowskim Gimnazjum im. Jana Pawła II. Nie było to pierwsze spotkanie Pawła z uczniami tej szkoły. Niektórzy z nich pamiętali spotkanie z p. Pawłem sprzed roku, po jego pieszej pielgrzymce do Rzymu na beatyfikację naszego Papieża.
Obecne, listopadowe spotkanie miało nieco inny charakter, bowiem oprócz wspomnień przeżyć i doświadczeń pielgrzymkowych pozwoliło uczniom także zapoznać się z tekstem „Aktu Europejskiego” wygłoszonego przez Jana Pawła II 9 listopada 1982r. właśnie przy grobie św. Jakuba. To wezwanie do ożywienia duchowych korzeni Europy spotkało się z szerokim oddźwiękiem wiernych i zapoczątkowało odnawianie i odtwarzanie w całej Europie tras Camino, wiodących do Santiago de Compostela.
Jedna z takich tras została wytyczona i już wstępnie oznakowana na terenie naszej gminy, dzięki staraniom Towarzystwa Św. Marka. Wiedzie od wieży przy kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, przez Św. Marek, Działoszę do Szczodrowa. Pierwsze przejście trasy miało miejsce w dzień odpustu św. Marka, 29 kwietnia 2012r.
Fragment Aktu Europejskiego, punkt 4:
„ Dlatego ja, Jan Paweł II, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski (...), biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód. Oddaj cesarzowi to, co cesarskie, Bogu zaś to, co Boskie. Nie chełp się swoimi podbojami, pomna na ich możliwe negatywne konsekwencje. Nie zniechęcaj się z powodu zmniejszania się twojego znaczenia w świecie czy też z powodu kryzysów społecznych i kulturalnych, które cię dotykają. Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata. Inne kontynenty patrzą na ciebie i spodziewają się po tobie tej samej odpowiedzi, jaką święty Jakub dał Chrystusowi: "Mogę".