TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Święty Marek - 6.10.2018 godz. 18:00 - Koncert poświęcony pamięci księdza Ignacego Kupca.

2018-09-28


 

W sobotę 6 października 2018 roku o godzinie 18:00 w Kościele na Świętym Marku odbędzie się koncert poświęcony pamięci księdza Ignacego Kupca.

Ideą koncertu jest przybliżenie młodemu pokoleniu znakomitego duszpasterza działającego w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie (1845-1876). Miejsce koncertu nie jest przypadkowe. To właśnie ksiądz Kupiec odnowił piętnastowieczny Kościół na Świętym Marku i powiększył tamtejszy cmentarz.

     W programie koncertu znalazły się średniowieczne pieśni pielgrzymów, którzy wędrowali do europejskich sanktuariów. Utwory te przybliżą nas do legendarnych czasów, kiedy to panująca w XIV wieku epidemia dżumy ominęła ludność zamieszkującą ziemię sycowską. Wówczas, wdzięczni za ocalenie mieszkańcy Komorowa wznieśli kaplicę ku czci świętego Marka, do której prawdopodobnie pielgrzymowano.
    W drugiej części koncertu psalmy protestanckie przybliżą nas do czasów, kiedy to w okresie wolnego państwa stanowego świątynia na Św. Marku należała do ewangelików (1489-1808). Ponieważ ludzkiemu życiu niezmiennie towarzyszy sacrum i profanum, to trzecia część koncertu poświęcona będzie pieśniom świeckim i tańcom renesansowym. 
 

Koncert z udziałem Zespołu Muzyki Dawnej „Carmen Alacre” ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach, to wyjątkowe spotkanie z muzyką dawną wykonywaną na renesansowych fletach podłużnych. Artyści to młodzież szkolna, ale z ogromnym doświadczeniem koncertowym (występy m.in. w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu) i ogólnopolskimi sukcesami (Laureat Złotej „Harfy Eola” 40 Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” – Kalisz 2018).

Założycielem i instruktorem Zespół „Carmen Alacre” jest Małgorzata Szymańska – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach i wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.