TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Karnawał z Weselem po sycowsku!

2018-01-29


 

Karnawał z Weselem po sycowsku

   IV Charytatywny Bal Karnawałowy Towarzystwa Świętego Marka Raz na ludowo. W kręgu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego już za nami. Zainspirowani słynnym dramatem zaproponowaliśmy, aby tegoroczną zabawę okrasić wątkami z dzieła Wyspiańskiego. W niemałym napięciu, ale i w dobrych humorach, oczekiwaliśmy 13 stycznia br. na gości przybywających w progi Hotelu Aroma, który tego wieczoru zamienił się w bronowicki dworek. Jak na literackie inspiracje przystało , nie mogło już na samym wstępie zabraknąć znanych cytatów, jak choćby tych z dialogu Radczyni z Kliminą:

- Pochwalony, dobry wieczór państwu
- Cóż ta, gosposiu na roli?
- Czyście sobie już posiali?
- Tym ta casem się nie siwo
- Wyście sobie, a my sobie...itd

 

   Wspólny toast poprzedziło utrzymane w duchu epoki zaproszenie : Czyś młody , czy stary, dziś legendę "Wesela" będziem społem czcić i zań pić! Z sercem na dłoni, z polskim nerwem - będziem tańczyć, będziem śpiewać , będziem śnić ! Tu dziś Bracia zabawa, tu polski dom! Tu jawa i zjawa , tu polski sen! Ale co to? O, rety! Czy słyszycie? To gra róg ! Jasiek znalazł róg! Precz chochole! Jak wesele, to wesele ! Dalej wkoło!

   Sursum corda!

       Imprezę rozpoczął znakomity występ Zespołu Pieśni i Tańca "Przygodzice". Młodzi tancerze zaprezentowali trzy tańce polskie. Na powitanie, w strojach szlacheckich wykonano poloneza i mazura Po zmianie kostiumów, by wprowadzić właściwy klimat balu – krakowiaka. Razem z gośćmi zaśpiewano też "Kukułeczkę". Grupa istnieje już 30 lat. Reżyserem widowisk, instruktorem i kierownikiem zespołu jest Zygmunt Paszkowski, a nad choreografią czuwają: Agata Niedzielska i Arletta Polańska.

 

    

    Każdorazowo bal Towarzystwa Świętego Marka wiąże się z konkursem na najlepszą stylizację kostiumową, zgodnie z tematem zabawy. Stroje gości były tak zaskakująco pomysłowe i niezwykłe, iż komisja w składzie: Maria Terlecka-Kłys (przewodnicząca), Alicja Madej, Maciej Jońca i Bogusława Kornatko, miała nielada kłopot z wyłonieniem najlepszych. 

I m-ce: Bogusław Nowiński - przebranie za Chochoła
    II m-ce Ryszard Homiński - stylizacja stroju Jaśka ze sznurem
      III m-ce Stanisława Kuźmicz - dama z epoki, Radczyni.
Wyróżnienia przyznano dla: Anny i Zbigniewa Skrobków – za piękną stylistycznie prezentację pary z epoki, oraz dla Zofii Wojciechowskiej – za nowatorskie podejście do stroju krakowskiego.

     Do kanonu Świętomarkowych Balów i żelaznym punktem ich repertuaru należą inscenizacje na temat główny imprezy. I tym razem uczestnicy popisali się umiejętością improwizacji, dobrym humorem, tudzież niezłą znajomością samego dramatu.

  Towarzystwo Świętego Marka serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom balu Raz na ludowo" za stworzenie wspaniałej atmosfery, za włączenie się w zaproponowaną przez nas konwencję zabawy i stworzenie niezapomnianych kreacji kostiumowych i artystycznych postaci "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego! Dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom, które w jakikolwiek inny sposób wsparły nasze przedsięwzięcie! 


Wszystkim życzymy udanego roku 2018

DO ZOBACZENIA NA NASTĘPNYM BALU TSM!


  Galeria zdjęć na fb

TSM