TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Konferencja naukowa Roman Dmowski – Ojciec Niepodległości, Architekt Idei Narodowej.

2015-11-18


 

 

W dniu 5 listopada 2015r. o godz. 17.00 rozpoczęła się w CK w Sycowie, w bardzo niesprzyjających warunkach ze względu na dojmujące zimno panujące w sali, konferencja naukowa Roman Dmowski – Ojciec Niepodległości, Architekt Idei Narodowej. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem był młody sycowianin, student III roku politologii w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, Damian Olszewski. TSM wystąpiło jako stowarzyszenie firmujące i współorganizujące konferencję. 
 

Prelekcje wygłosili:

-  Damian Olszewski –życiorys Romana Dmowskiego
-  prof. nadzw. dr hab. Piotr Grabowiec, – "Koniec historii czy początek nowych konfliktów?
   Rozważania nad przyszłością cywilizacji zachodniej"
-  dr Bartosz Smolik – "Indukcja w myśli politycznej Romana Dmowskiego i jego następców"
-  Justyna Helcyk, koordynator Brygady Dolnośląskiej Obozu Narodowo-Radykalnego
   " Naród, nacjonalizm – w publikacjach Dmowskiego"

Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Muzycznej z Sycowa oraz z organizacji młodzieżowej „Mała Garstka” pod kierunkiem p. Iwony Chowańskiej.

Na konferencji obecni byli także kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych - Genowefa Aleksander i Janusz Słociński oraz Prezes Zarządu Fundacji Historia Pamięć Edukacja, pan Wojciech Wojnicz, który zarekomendował książkę "Stracony dom" Jadwigi Lazarowicz, żołnierza AK, ps. Aldona, żony mjr. Adama Lazarowicza – „Klamry”, zamordowanego w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie 1 marca 1951r.